Recent Posts

Archives

Topics

Najbardziej zaraźliwe wirusy

Marketing wirusowy jest narzędziem bardzo specyficznym – trudno przewidzieć jego skutki, nie wiadomo nigdy, jak dany wirus się przyjmie i zostanie odebrany. Dlatego też ciężko jest stworzyć jakieś stałe reguły decydujące o sukcesie naszego wirusa. Poniżej przedstawiam trzy przykładów kanałów, którymi nadawane komunikaty są najchętniej rozpowszechniane przez internautów.

Po pierwsze jest to oczywiście filmik – to właśnie śmieszne, kontrowersyjne, ciekawe filmiki najchętniej podajemy dalej – naszym znajomym, znajomym znajomych, co tworzy wspaniały efekt śnieżnej kuli. Największą zaletą filmu jest wywieranie dużego efektu w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto w warunkach dzisiejszego internetu, gdzie praktycznie każdy widział już wszystko, filmikiem najłatwiej zaskoczyć i pokazać oryginalną treść. Wadą tego typu medium jest oczywiśćie znacznie większy czas na jego stworzenie niż treść pisana czy mówiona. Jednak efekt końcowy jest zwykle tego wart.

Jeszcze bardziej czasowo wymagającym kanałem rozprzestrzeniania się wirusa jest gra. Gra interaktywna daje możliwośc bardzo sprytnego umieszczenia komunikatu reklamy w internecie – dyskretnie umiejscowionego loga lub nawet włączenia produktu do gry. Dając użytkownikowi rozrywkę, nienachalnie przemycamy przekaz wirusowy, do którego automatycznie dołączają się przyjemne emocje związane z grą. Wadą gier jest ograniczona grupa docelowa – korzystają z nich głównie młodsi internauci. W związku z tym, gdy nasz produkt lub marka przeznaczona jest do starszego targetu, należy wybrać inny kanał przekazu.

Dobre w rozprzestrzenianiu wirusów są także wirtualne kartki. Szczególnie chętnie rozprzestrzeniane są te z możliwością personalizacji. Dużą popularnością cieszyła się choćby kartka Żubra, który nucił melodię „Sto lat”dla konkretnej osoby, której imię wcześniej można było wpisać. Rozchwytywane są także kartki świąteczne, w których w miejsce głów tańczących elfów lub reniferów możemy wstawić zdjęcia znajomych. Miłe i opłacalne zarazem – tak działają najlepsze wirusy.

Leave a Reply